50 éve nyűgöz le ez a csodálatos technika
S mindez egy nagyar emberbek köszönhető, a miniatürizálás és teljesítményfokozás beláthatatlan, de az elv ugyanaz
A számítástechnika önmagábanis is egy komplex tudományág, fő csoportjai: a szoftver, hardver, orgver, s ezeken belül is számos speciális szakterületre tagolható, s idővel egyre újabb területeket fedeznek fel (vagy csak egy új nevet találnak ki rá). E speciális területeknek megvan a saját művelői közössége, melyekben a legkiválóbb specialiaták nevelődnek ki. Számomra, mint műszaki szakember számára a számítástechnika nem önmagában. - hanem egy adott szakterület alkalmazásában érdekes. Ilyen értelemben magam nem kívánnék versenyre kelni egy szoftver specialiatával, viszont a saját területemen szeretném a gépet a laghatékonyabban alkalmazni a saját szakmai feladataimhoz. A számíástechnikus, aki megbízások alapján dolgozik a legkülönbözőbb szakterületeken, többek között olyanokon is, amihet bevallottan semmilyen "lövése" sincs. Éppen ezért egy számítógépes alkalmazás általában team munka keretében kerül fejlesztésre, Ebben a teamben benne van a Megrendelő képviselője (a legfontosabb, hisz ő finanszírozza a projektet), majd jönnek sorba a különböző szakterületek specialistái, persze kulcs szerepe van a projekt irányítójának, aki összefogja az egész csapatot. Ebben a "konglomerátumban" a legfőbb funkció, az egymás közötti kommunikáció, mely nem egy egyszerű feladat, tkintve, hogy a különböző területek képviselői nem is egy (szakmai) nyelvet beszélnek. A projekt sikeressége nagyben függ e kommunikáció minőségétől, amely az együttműködés záloga. Itt lehet szerepe az alkalmazástechnikusoknak, akik mind a két oldal nyelvezetét és eszözrendszerét ismerik (azaz az igényeket össze tudják hangoni az aktuális lehetőségekkel).
A számítástechnikai/alkalmazástechnikai pályám grádicsai:
Kezdetek
1970. A Miskolci Egyetem, talán harmadik évfolyamán az első programom sikerrel lefut. Nem volt kifejezetten egyszerű, mivel a programnyelv csak 0-ból és 1-bő állt, ha jól emlékszem mindez egy Cellatron nevú számítógépen történt és a tanárom, az az Obádovics J. Gyula volt, akit a középiskolai példatárból jól ismerhettünk anno.
1973 -75. A Fővárosi Gázműveknél a hálózatszámító programokat készítő Elek Jánostól megtanultam programozni (FORTRAN nyelven) - kisebb fejlesztésekbe magam is bedolgoztam.
1974-77. Elvégeztem a SZÁMOK 3 éves Rendszerszervezői Tanfolyamát (a számítástechnikai képzés akkor még nem működött intézményi keretek között, ezért ez az oktatási forma a KSH égisze alatt folyhatott, de az akkori legmagasabb szintű számítástechnikai képzést ez az Oktatási Központ adta), mely elsődlegesen nagygépes, vállalati adatfeldolgozó rendszerek fejlesztésére képezett ki. Az itt megszerzett tudés az egész később pályámra, alapismereti és szemléleti muníciót adott.
Hálózatszámítás, hálózati adatbázis fejlesztése
1973-75 A Fővárosi Gázműveknél számos hálózatelemzési feladatot oldottunk meg , az MTA SZTAKI (Úri utcai) CDC-3300-as nagyszámítógépen, illetve a vele DATEX vonalon összeköttetésben lévő (a Köztársaság téri rodánkban elhelyezett) Terminálon kerezstül (ez akkor egy újszerű kísérlet volt).
1975-82 A Fővárosi Gázművek részére az MTA SZTAKI Munkacsoportja által fejlesztett gázhálózati adatbázis projektjébe dolgoztam be magam (ahol évekig tevékenykedtem megbízásos alapon).
1978-80 Az OLAJTERV - Országos gázhálózat távlati tervezése során alkalmaztuk a számítógépet a különböző hálózati variánsok elemzésére.
1982-84 Az OLAJTERV - TRANZIT gázvezeték előkészítése során a vezeték hidraulikai koncepciójának kidolgozásában működtem közre az általam zsebszámítógépre (Texas Instrument) készített program segítségével, hiszen különböző vezetői értekzketeken is kellett prezentálni a számításokat itthon és külföldön.
Információs rendszerek szervezése - asztali gépek megjelenése
1984-86 Az OLAJTERV tervezés irányítási rendszertervén dolgoztam.
1986-88 Az OLAJTERV TENGÍZI projektjének keretében a gázüzem technológiai elemeit tartalmazó adattáblákat dolgoztunk ki asztali számítógépeken (PC-ken) itthon és a helyszínen.
1989-90 Részint kíváncsiságból egy számítástechnikai Kisszövetkezethez kerültem (ezek a cégek pár éve jöttek fel, főként a magánimportból behozott asztali gépek összeszerelésével nagyon sikeresek voltak, Műszertechnika és egyebek). Szoftveres létem ellenére, többek között itt tanultam meg, a számítógép összeszerelését, és innen től kezdve minden gépemet magam raktam össze (volt vagy 20). OMFB projekt keretében egy számítógépes Építésengedélyezési, ún. szakértői rendszer (a ma divataos Mesterséges Intelligencia leánykori neve) fejlesztésén dolgoztam.
1990-2010 a KFT-beli gáztervezési feladatainknál maximálisan alkalmaztuk a számítógépet, a tzervrajzok készítésénél, illetve szövegszerkesztésre. Előfordult, hogy a teljes tervezési folyamat bizonyos elemeit akkor még nem tartalmazták ezek a "gyári" programok (pl.: az igen munkaigényes, bár mechanikus hossz-szelvények készítése) ekkor saját fejlesztésben készítettünk rá programot ezek gyors generálására. Az egész tervezési folyamat ezáltal, szinte teljes egészében automatizálva lett (a geodéziai felméréstől a D terv készítéséig), amivel pár nap alatt komplett falu gázellátásának kiviteli terveit elő lehettt állítani. Sajnos mindezek ellenére nem sikerült áttörést elérni a munkaellátottságunkban, az akkori sajátos megbízás-kiadási viszonyok közepette, maradt a kézi, illetve sz egyéb erő ... (amitől, őszintén el is ment a kedvem az egésztől).
A folyamatos tervezési tevékenységünk során előforddultak, kisebb leterheléű szakaszok, ilyenkor, mivel érdekelt és a gépeim mindig kéznél voltak, a 2000 évektől elkezdtem foglalkozni a webfejlesztési témákkal. Számos kurzust és önképzést követően (melyre az Internet különösen alkalmas), először kezdetleges, majd egész pofás weblapokat tudtam káészíteni. A probléma a sebességgel volt (mivel mindig egy szál magam voltam, mindent önerőből kellett megoldani), nameg mire elkészült egy rendszer már el is avult, mert megszüntek alapprogramok (pl.: Flash), bejött a mobilok miatt a responzív technika, stb., lényeg, hogy nyögve-nyelősen ment, nameg elvileg volt egy főtevékenységem is. E területen minden a gyors pénzszerzésre megy (egyik marketinges beetetés követte a másikat), nekem sajátosan nem ez volt a fő szempontom, inkább a közszolgálatiság vonzott (hiszen a neten is rengeteg dolgot kapunk ingyen, jószándékú, lelkes szakemberektől, csakmeg kell találni őket). Így jutottam el napjainkig, amikor is, egy általam továbbfejlesztett portálmotor segítségével profi kinézetű weblapok építhetők, a téma pedig adott, hisz van egy fő szakmám is.
Mindazonáltal nagyobb lélegzetű webfejlesztést nem vállalok (elég, amit magamnak csinálok), de tanácsadói szinten, szakmába vágó területeken örömmel (említettem is egy alkalommal, egy zártkörű Fórumban, hogy "User-Guru" az én alias nevem, hiszen rengeteg hivatalos weblapot kell látogatni manapság, különböző ügyek intézése során az embernek, és magam, minndkét oldalról (kritikai szemüvegen keresztül is) tudom szemlélni a dolgokat). Viszont ehhez a Szakértői site-hoz hasonló portfólió oldalakat szívesen vállalok, amennyiben időm engedi (főleg tervezők, szakértők, és kisebb vállalkozások részére). Úgyhogy kereshetnek bizalommal az igényeikkel, legalább, egy előzetes egyeztetés keretében.
Továbbá az eddig felhalmozott domainjaim árúba bocsátom, ha szükséges tanácsadói segítséggel, illetve egyes működő (v. félkész) site-ok átadása tekintetében is tárgyakhatunk.